Warning: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in ..../includes/class_bbcode.php on line 2958
طراحی یک سالن تئاتر
آیا میدانید ؟ ارسال محتوای سیاسی خلاف قوانین ایران انجمن است؟

.::. شـــرايط تبليغـــات در ايـــران انـــجمن .::.


میهن ترجمه همکاری در فروش فایل میهن همکار

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: طراحی یک سالن تئاتر

 1. #1

  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  9,819

  میزان امتیاز
  18

  پیش فرض طراحی یک سالن تئاتر

  طراحی سالن تیاتر مستلزم درک روابط پیچیدهای است که می توان آن را با برسی تاریخ 2500 ساله پیشرفت تیاتر به دستآوررد.
  گرایش های ساخت و ساز سالن تیاتر در شرایط جاری:
  1-
  حفظ و احیا و مدرن کردن تیاتر های پیشین قرن نوزدهم و اواسط قرن بیستم
  2-
  ساختمانهای جدید با مشخصه های فضای باز (آزمایشی) و بعد تبدیل آنها به فضای پیشرفتهتر
  تاریخچه ی تیاتر:
  تیاترMarcellus اولین تیاتر روم که به طور کامل از سنگساخته شده.
  اولین ساختمان تیاتر رنسانس سالن تیاتر فرانسیس در پاریسبوده.
  كلیاتی در باره فضای نمایش
  نمایش درهر کجا که مکان رویارویی بازیگر و تماشاگر باشد به وقوع می­پیوندد. خواه این مکانمیدانی در شهر باشد یا خیابان یا سکویی در بازار و یا قهوه­خانه. اما تئاتر بدونمعماری معنا ندارد، تئاتر چه به شکل نمایش و اجرا باشد و چه به صورت جشن و مراسم،ماهیتا نباید چنان با طبیعت خود یکی شود که قابل تشخیص نباشد. زیرا در این صورتنمایشی در کار نخواهد بود. چون بنیان تئاتر بر آگاهی دوسویه بازیگران و تماشاگراناز وجود یکدیگر است؛ باید از جهان اطرافش متمایز باشد همان­گونه که نمایش و واقعیتبا هم تباین دارند. آشکارترین نشانه تئاتر همانا صحنه است که معماری آن در طولتاریخ دستخوش دگرگونی­های فراوان گشته، اما همیشه مکانی کاملا مشخص و متمایز ازمحیط پیرامون بوده است.
  فضاهای اجرای نمایش در شهر غالبا جزو نقاط عطف شهریبه شمار می­روند. اما در شهر، علاوه بر مکان­های عمومی، تعداد زیادی فضاهای خالیحاشیه­ای یافت می­شوند که فراموش شده و مطرود و متروک­اند، مکان­هایی که می­توانندمحل اجرای رویدادی نمایشی باشند. برخی از این فضاها که در شهرهای ما، خصوصا شهرهایقدیمی، به وفور دیده می­شوند زمانی خود جزو فضاهای پررونق شهری به­شمار می­رفتند. فراموش نباید کرد که یک فضای نمایشی به تجمعی عادی، اجازه تبدیل شدن به اجتماعی باهویت را می­دهد و می­تواند سکویی باشد برای نیاز مردم به گفتن، شنیدن و داشتناوقاتی خوش. هیچ لزومی به برپایی ساختمان نیست، شهرها خود می­توانند به تئاتری برایاجرای نمایش تبدیل شود

 2. #2

  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  9,819

  میزان امتیاز
  18

  پیش فرض ادامه

  بررسی فضاهای مورد نیاز برای سالن تیاتر:
  ورودی :
  باید طوری باشد که ازتجمع افراد در پشت در جلوگیری شود و افراد بتوانند به راحتی بلیط تهیه نمایند ووارد سالن شوند.
  از لحاظ ابعادی در هر متر مربع حداکثر 6 نفر میتواند قراربگیرد.
  حال اگر افراد به صورت خطی قرار بگیرند (صف) هر 4 نفر 87/1 متر بصورتطولی فضا نیاز داریم پس نتیجه میگیریم اگر افراد بخواهند وارد سالن شوند بهتر استآنها را بصورت خطی سازماندهی کنیم.
  سالن انتظار (سرسرا):
  بعد از ورودی مافضای سالن انتظار (سرسرا)را داریم.اگر سالن تیاتر ما 200 نفر گنجایش دارد حال بهازای 6 نفر 1 متر مربع و به ازای 200 نفر 34 متر مربع فضا احتیاج داریم البته ایندر صورتی هست که افراد متراکم قرار گرفته باشند به همین منظور ما ابعاد فوق را در 3ضرب کرده و به 102 متر مربع تبدیل میکنیم تا افراد به اندازه ی 2 نفر فضا ی آزادداشته باشند.
  ( coffee breakکافی شاپ):
  عنصر بعدی که در فضای سرسرا قرار می گیرد( coffee breakکافی شاپ( است. برای این فضا برای هر میز 4 نفره 76/5 متر مربع فضا احتیاج داریم حال اگر درهر سانس اجرا 50 نفر بخواهند از کافی شاپ استفاده کنند ما احتیاج به 12 میز 4 نفرهداریم یعنی 24/93 متر مربع فضا میخواهیم. در کنار آن 15 متر مربع فضای آشپزخانه ومحل فروش می خواهیم.
  سرویس های بهداشتی
  فضای دیگر در سرسرا سرویس های بهداشتی است و از آنجا که جزفضاهای درجه 3 می باشد نباید در دید کامل باشد البته باید جایی باشد که به راحتی دردسترس باشد زیرا جز فضاهای خدماتی است 11/29 متر مربع برای 8 توالت و دستشوییاحتیاج است

 3. #3

  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  9,819

  میزان امتیاز
  18

  پیش فرض ادامه

  سالن اجرا:
  در کل حداکثر ظرفیت قسمت تماشاگران به شکل انتخاب شدهو محدودیت های صمعی و بصری بستگی دارد که شاخص آنها نوع تولید برنامه است. عواملدیگر شامل سطوح – خط دید – آکوستیک تراکم رفت و آمد و نیز اندازه و شکل سکو / صحنهاست.
  طول ردیف : حداکثر 16صندلی به ازای هر راهرو . اگر برای هر3-4 راهرو یک درخروجی جانبی به عرض 1m در نظر گرفته شود به ازای هر راهرو 25 صندلی مجازاست.
  برای هر تماشاچی نشسته بایدمساحتی برابر با حداقل 0.5 متر مربع در نظرگرفت. این عدد بر گرفته از عرض صندلی ضرب در اصله ی ردیف (حداقل 0.45 مترمربع برایهر صندلی) به علاوه ی یک حداقل اضافه ی 0.9 متر ضرب در 0.5 متر یعنی حدودا 0.05 مترمربع برای هر صندلی است.
  حجم فضا: این حجم بر اساس شرایط آکوستیکی به ترتیب زیراست :
  تیاترها حدودا 5-4 متر مکعب برای هر تماشاچی و اپرا حدود 8-6 مترمکعب.
  به دلیل تهویه ی هوا حجم نباید کمتر از این باشد.
  نسبت های قسمتتماشاگران:
  1-
  دید مطلوب بدون حرکت اما با حرکت جزیی چشم به مقدار حدود 30درجه
  2-
  دید مطلوب با حرکت جزیی سر و حرکت جزیی چشم به مقدار حدود 60 درجه
  3-
  حداکثر زاویه ی ادراکبدون حرکت سر حدودا 110 درجه
  4-
  به حرکت کامل سر و شانه هامیدان درک 360 درجه نیز امکان پزیر است .
  5-
  برای تیاتر -24 متر ( حداکثر فاصلهی که هنوز هم می توان صورت ها را باز شناخت)
  6-
  برای اپرا -32 متر ( حرکت هایدارای اهمیت هنوز هم قابل بهز شناختن است)

 4. #4

  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  9,819

  میزان امتیاز
  18

  پیش فرض ادامه

  فضاهای خدماتی پشت سن:
  1-
  اتاقتعویض لباس : یکی از فضاهای کاربردی و اصلی سالن می باشد در طراحی این فضا باید دقتشود که این فضا به عنوان یک فضای خصوصی به حساب می آید و باید تمامی حریم های آنبخصوص برای خانم ها حفظ شود
  مقدار فضای لازم برای هر نفر 5 متر مربع وبرای 6 نفربا 8 کمد 45 متر مربع می باشد. نکته ی دیگر وجود انبار لباس است 5.7 متر مربع میباشد.
  2-
  اتاق گریم: این فضا باید با سن در رابطه ی مستقیم عاری از صدا و داراینور کافی باشد .
  محیط ی که یک گریمور نیاز دارد تا بتواند به راحتی اطراف بازیگرحرکت کند و تمام کار خود را زیر نظر داشته باشد 28/2 متر مربع میباشد که با اینحساب ما برای کار 3 گریمور به طور هم زمان کنار هم 72/6 متر مربع فضا می خواهیم . همچنین وجود سرویس دستشویی در این فضا ضروری می باشد.
  2-
  اتاق نور و صدا : اینفضا که بین نور پرداز و صدا بردار مشترک است باید دید مستقیم با قسمت اجرا داشتهباشد که معمولا در جا نمایی این فضا آن را در قسمت پشت سالن در ارتفاع قرار می دهندهمانند اتاق آپارات در سینما . حداقل فضا برای نور پرداز با دستگاه پرژکتور و 4 نورانداز 6 متر مربع و برای صدا بردار با دستگاه تنظیم و ضبط صدا 5 متر مربع می باشدهمچنین پلکان های ارتباطی هم باید در نظر گرفت اما یک انبار به اندازه ی 12 مترمربع الزامیست.
  3-
  اتاق کارگردان : که در کنار سن قرا می گیرد تا کارگردان درهنگام اجرا بطور مستقیم به نحوی که دیده نشود با سن در ارتباط باشد. ابعاد آن 9 مترمربع می باشد .
  4-
  اتاق گروه موسیقی: یکی از بخش های مهم یک کار تیاتر اجرایملودیهای منظم در سکانسهای مختلف است. به همین منظور بهتر است کار گروه موسیقیهمراه با تیاتر پیش رود برای همین ما فضایی را برای گروه موسیقی در نظر می گیریم. فضای گروه موسیقی باید بصورتی چیدمان شود که سرپرست تمام گروه را زیر نظر داشتهباشد و همچنین در قسمت کم صدا قرار گیرد و حتما یک فضا برای نگهداری ساز به ابعاد 4متر مربع داشته باشد. ابعاد مناسب برای گرهه موسیقی 16 متر مربع است.
  5-
  اتاقاستراحت گروه: فضای که کروه قبل از اجرا آنجا تمرکز و بعد از اجرا آنجا استراحت میکند. فضای کافی برای 8 کاناپه و میز 6 متر مربع است پس برای یک گروه 16 نفره ما 40متر مربع فضا می خواهیم.
  6-
  اتاق مطالعه : قسمتی که گروه در آن استقرار می یابدو ضمن خواندن سناریو(pm) باهم شروع به تمرین کار هم می کنند. مقدار فضای کافی برایمطالعه ی 20 نفر 87/41 متر مربع است.
  7-
  اتاق مصاحبه: فضای لازم 16.2 است کهشامل یک میز و 10 صندلی است

 5. #5

  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  9,819

  میزان امتیاز
  18

  پیش فرض

  دیواره آتش
  همان چیزی که تمامی سالن های استاندارد تئاتر دردنیا و از جمله تالار وحدت دارند. این دیواره ی آهنین از واجبات قطعی است تا درمواقع اضطرار و خطر و هنگام تعطیلی مثل پرده پائین بیاید و حائل وحد فاصلی باشدمابین سن اجرا و محوطه تماشاگران. اگر چنانچه حریقی رخ دهد این دیواره باعث مسدود شدن راه نفوذ و گسترش آتش سرکش می شود وتماشاگران فرصت خروج خواهند یافت.
  قسمت اداری سالن:
  1-
  اتاق رییس: این اتاق ازلحاظ استراتژیک باید در بهترین نقطه قرار گیرد. معمولا این فضا با اتاق جلسات ترکیبمی شود که ابعاد مورد نظر برای ما 35 متر مربع است که میز جلسات هم یکی از الگو هایاین اتاق است.
  2-
  بخش حسابداری: 16 متر مربع برای خود اتاق و یک فضای 5 متر مربعبرای بایگانی و یک فضای 16 مترمربع برای مرکز کامپیوتر نیاز است.
  3-
  اتاق آرشیو: 2/16 متر مربع برای اتاق بایگانی آرشیو که 15 فایل را در خودش جا می دهد و 9 مترمربع اتاق برای مسول اتاق آرشیو و20 متر مربع هم برای مرکز اسناد سالن نیازاست.
  بخش خدماتی:
  1-
  موتورخانه:این قسمت باید در جایی باشد که بتواند به همهی سالن سرویس دهد. ابعاد مورد نظر برای سالن ما50 متر مربع است.
  2-
  انبار مرکزی: به دلیل این که معمولا هر بخش یک انبار دارد ما فضای بزرگی را برای انبار مرکزی نمیخواهیم مقدار ابعاد لازم 25 متر مربع است.
  3-
  پارکینگ:فضای لازم برای پارکینگ 750 متر مربع برای 42 خودرو سبک در ضمن اگر در زیر ساختمان قرار گرفت فضای رمپ وتهویه مناسب هم در جدول محاسبه قرار می گیرد.
  فرستنده مقاله:منصوره میرحسینی
  تفاوت در طراحی سینما و سالن تئاتر
  سینما لژ دارد ولی آمفی تئاتر فاقد این قسمت است
  حداکثر فاصله بیننده تا پرده 6 برابر پهنای پرده و حداقل فاصله بیننده تا پرده 2 برابر پهنای پرده است!
  حداقل عرض پرده ی سینما 5 متر است!
  در آمفی تئاتر حداقل فاصله بیننده تا سن 5 متر و حداکثر 20 متر است.
  زاویه بین امتداد پرده و آخرین فرد تماشاچی نباید بیشتر از 105 درجه باشد!
  عناصر سالن نمایش فیلم (سالن انتظار/گیشه/اتاق پروژکتور/انبار/اتاق های گریم/سرویس های بهداشتی)
  شیب سینما حداکثر 10% است/دید به وسط پرده باید عمود باشد/شکل آمفی تئاتر معمولا به سمت مربع و دایره میل می کند ولی در سینما بیشتر به سمت مستطیل!
  http://www.jmmj84.blogfa.com

 6. #6

  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  9,819

  میزان امتیاز
  18

  پیش فرض دیاگرام برای طراحی یک خانه دوبلکس معمولی

  دیاگرام برای طراحی یک خانه دوبلکس معمولی  1-ورودی (شامل جا کفشی و جای تعویض لباس )
  1-1 سرویس عمومی خانه که درب آن به فضای ورودی باز شود .
  1-2 راهرو با فضایی که یک سر آن به ورودی و سر دیگر آن به اتاق خواب مهمان ختم شود .
  (می توان براساس اندازه پلان چند اتاق خواب برای مهمان در نظر گرفت که هر کدام هم سرویس مخصوص به خود داشته باشند.)
  2-فضای نشیمن : از ورودی که بگذریم داخل فضایی شویم که حکم یک هال خصوصی را دارد .
  3- آشپزخانه که باید نهایت سعی خود را بکنید که به قسمت ورودی نزدیک باشد .و درب آن به نشیمن باز شود.
  آشپزخانه را به 2 ذون سرد و گرم تقسیم کنید .که آشپزخانه گرم حدالامکان روبروی فضای ناهارخوری قرار بگیرد.
  4-راه پله :می توان راه پله را بیرون ورودی تعبیه کرد ولی اگر در داخل راه پله داشتید سعی کنید این راه پله از هال خصوصی به طبقه بالا امتداد یابد.
  5-فضای ناهاخوری :در مقابل آشپزخانه فضایی را یا با دیوارهای پارتیشن و یا با کمدهای دکور زیبا و یا با سکوها و پله ها که در سطح اختلاف ارتفاع ایجاد می کنند .به وجود آورید .تا فضایی برای میز ناهارخوری باشد .
  6-پذیرایی
  7-فضای شمینه
  طبقه بالا :
  1- از پله ها که بالا آمدید یک ورودی و فضا برای سرویس ها و kitchenet
  2- و بعد با توجه به void ها و شکافهایی که در کف ایجاد کرده اید و با توجه به تعداد افراد خانواده اتاق خوابهایی در نظر بگیرید.
  برای اتاق خواب بزرگ بهتر است سرویسهای خصوصی طراحی کنید.
  فعلا تا اینجا داشته باشید تا بعد.

 7. #7

  تاریخ عضویت
  Aug 2010
  محل سکونت
  تهران
  نوشته ها
  9,819

  میزان امتیاز
  18

  پیش فرض نکاتی در مورد طراحی داخلی

  1-عدم بازگشت به گذشته 2-استفاده از عناصر طبیعی در طراحی تا حد امکان

  3-تاکید برهستن در فضا

  4-تعادل و عدم تقارن

  5-لبه ها و کنج ها

  6-الگو سازی

  7-ایجاد ارتباط بصری

  8-نور و رنگ

  9-ابهام و ایهام

  10-طراحی در تمام سطوح مختلف مقیاس
  http://mymoein.wordpress.com/2009/03/19/de

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  

سایت ایران انجمن در تاریخ 1389/8/10 راه اندازی شد و با تلاش گروهی مؤسسان خود، شروع به فعالیت نمود. هدف ما همواره تولید مطلوب و با کیفیت محتوا و ارائه ی خدمات مطلوب و شایسته به کاربران محترم می باشد.

طراحی شده توسط : ایران انجمن