اپرا مرورگریست که بالا بردن سرعت اینترنت را به عنوان هدف اول و راحتی و زیبایی را به عنوان هدف دوم مد نظر قرار داده است.

چندیست که نسخه ی بتای 11 مرورگر اوپرا در دسترس قرار گرفته است.برخلاف قدرت و امکاناتی که دارد این مرورگر مظلوم افتاده.حال با قابلیت های این مرورگر آشنا شویم:

قابلیت ها:

1)Opera Turbo::

اگر سرعت اینترنت تان پایین ایت قابلیت توربو را در پایین پنجره فعال کنید.وقتی توربو فعال باشد اطلاعات از وب سرور به سرور اپرا رفته آنجا عکسها و دیگر عناصر فشرده میشوند و بسوی مرورگر شما می شتابند.

2)Opera Link: روی کامپیوتر خانگی تان سایتهای مورد علاقه تان را Bookmark کرده اید .حال به دانشگاه یا شهری دیگر میروید و میخواهید از سایتهای مورد علاقتان دیدن کنید آدرس را هم یادتان نمی آید.اپرا لینک آدرس سایتهای بوک مارک شده تان را به سرور اپرا میفرستد تا هرجا خواستید آنها را داشته باشد.

3)Opera Unite: اشتراک عکس ،ویدئو،صدا و ... بدون آپلود کردن آن !!!

4)Mail & Chat:

دیگر لازم نیست برای چک کردن ایمیل تان به سایت یاهو یا جیمیل بروید.از داخل مرورگر تمام کارهای مربوط به ایمیل(دریافت،ارسال و ...) را در قابی جدا انجام دهید.

5)Tab preview &Thumbnail:

برای اینکه ببینید آیا سایت باز شده لازم نیست تب تان را عوض کنید . فقط روش وایسید (سریعتره) و یا قسمت سربرگ ها را با موس پایین بکشید تا نمایی از صفحه را ببینید .

7)Beautiful User interface:

دو تا پوسته ی پیشفرض دارد که میتوانید پوسته های بیشتری از سایت اپرا دانلود کنید همچنین رنگ هر قسمت و عناصری که باید نشان داده شوند را به دلخواه تنتظیم کنید.

8)Easy Navigation:

برای بازکردن یک لینک در سربرگ جدید، همچنین back &Forward فقط با گرفتن کلیک راست و حرکت موس به چپ و راست و پایین بدون زدن هیچ کلیدی

9)دانلود منیجر قدرتمند

**تمام امکانات بالا را در فایرفاکس هم میتوانید داشته باشید ولی بدین شرط:یافتن افزونه ی مورد نظر،دانلود و نصب آن که کمی مشکل(یا وقت گیر) است.

و حالا امکانات جدید اوپرا در نسخه ی 11:

علاوه بر امکانات ورژن های قبلی این امکانات هم به آن اضافه شده است:

1)پشتیبانی از HTML5

بر همه عیان است که این نسخه از HTML چه قابلیتیهایی دارد و در آینده نزدیک فلش را از صحنه خارج می کند ؛ کما اینکه همین الان هم اپل از فلش در تبلت آی پد بدلیل مشکلاتی که دارد پشتیبانی نمیکند.

2)امکان نصب افزونه ها (هماننند فایر فاکس):

همانطور که میدانید یکی از دلایل محبوبیت فایر فاکس افزونه های زیاد آن است که قدرت مرورگر را چند برابر کرده ،حالا اپرا هم قابلیت نصب افزونه ها را پیدا کرده است.

Search predictions from Google3)

تا به حال دیده اید وقتی تو گوگل عبارتی را جستجو میکنید وقتی هنوز چند حرف اول را زده اید گوگل یکسری عبارات که حدس میزند شما بدنبال آنید می آورد؟ حال در کادر جستجوی اپرا از این قابلیت لذت ببرید!

**در نوار آدرس هم میتوانید عبارت را جهت جستجو وارد کنید.

4)نصب سریع: فقط 4 ثانیه !!! پس از یه اکسترکت 3 ثانیه ای برنامه در 4 ثانیه نصب شد و بالا اومد و شروع بکار کرد.(سیستم من نفتی هست)

5)گروه بندی(پشته بندی) تب ها (Tab Stacking): وقتی شما سایتهای زیادی باز می کنید مدیریت تب ها مشکل میشود.مثلا 4 تا تب از سایتهای برنامه نویسی و 5 تب از سایتهای سرگرمی دارید ؛ حال با درگ تب هایی که به هم مربوط اند آنها را سر و سامان دهید.

7) :Plug-ins only on demand

فرض کنید سرعت اینترنتتان خیلی کم است و دوست ندارید مرورگر فلش های تبلیغاتی را باز کند ؛ کافی است به اپرا بگویید اگر هم خواستید آنها را ببینید یک کلیک روش بکنید.

چرا آمار استفاده از اپرا پایین است؟

چند دلیل وجود دارد؛مهمترین دلیل این است که شرکت اپرا در برابر شرکت های گوگل،مایکروسافت و موزیلا شرکت کوچک و ضعیفتری است و آنها بدلیل نفوذشان در حوضه ی کامپیوتر قدرت تبلیغ و بازاریابی بیشتری دارند.نمونه ی بارز آن همراه آوردن internet Explorer به همراه ویندوز است.

دلیل دیگر آشنا نبودن کاربران با دیگر مرورگر ها :مردم عادی شاید اصلا اسم فایر فاکس و اپرا را هم نشنیده باشند و فقط آیکون اینترنت اکسپلورر در ویندوز را به عنوان راه ورود به اینترنت میشناسند و حتی فکر میکنند نشان اینترنت همان حرف e آبی رنگ است.

این مشکلات برای فایر فاکس هم تا حدی وجود دارد اما فایر فاکس: 1.اوپن سورس است 2.موزیلا شرکت بزرگیست

مقایسه ی 3 مرورگر با هم:

بطور خلاصه چیزهایی که من با ابن سه مرورگر تجربه کرده ام این هاست:

از نظر:

سرعت بارگذاری صفحات:به ترتیب : 1.اپرا 2.فایرفاکس 3.اکسپلورر

سبک بودن :1.اپرا 2.فایرفاکس 3.اکسپلورر

امنیت:1.فایرفاکس 2.اپرا 3.اکسپلورر

قابلیت ها:1.فایرفاکس 2. اپرا(تا قبل از نسخه 11) 3.اکسپلورر

راحتی و زیبایی:1.اپرا 2.اکسپلورر 3.فایرفاکس

سخن آخر

انسانها همیشه از چیز های تازه میترسیده اند و در برابرش مقاومت میکردند اما نصب یه مرورگر مجانی دیگه ترس نداره

کاری به این ندارم که از چه مرورگری استفاده میکنید فقط تنها خواهشم از شما اینه که فقط یک بار از اپرا استفاده کنید اگه ازش خوشتون نیومد بندازیدش کنار. حالا یا اپرا 10.62 یا 11 بتا