معرفی مشاغل
بررسی بازار کار و آینده شغلی مهندس فضای سبز

بررسی بازار کار و آینده شغلی مهندس فضای سبز

فضای سبز و پوشش گیاهی در هر منطقه، دستگاه تنفس آن منطقه محسوب می شود و از مهم ترین مواردی است که در زیبایی شهر و روستا نقش دارد. ایجاد فضای سبز برای افرادی که امکان استفاده روزمره از طبیعت در شهر خود را ندارند سبب شده ارگان های دولتی و خصوصی و یا مراکز ورزشی و دانشگاه‌ها برای داشتن چنین فضایی اقدام به استخدام مهندس فضای سبز کنند. در واقع مهندسی فضای سبز با ایجاد و حفظ مناظر طبیعی در اطراف منازل و در سطوح وسیع تر، یعنی شهر و اطراف آن، کیفیت زندگی را در شهر ها بالا می برد و به سلامت جسم و روان ساکنین شهر ها کمک می کند.
در این مطلب قصد داریم به معرفی شغل مهندس فضای سبز و بررسی بازار کار آن بپردازیم.

مهندس فضای سبز کیست؟

مهندس فضای سبز (Landscape engineering) فردی خلاق و توانمند است که اطلاعات کافی در زمینه علم کشاورزی مانند خاک‌شناسی، هواشناسی، چمن‌کاری، باغبانی و گل‌کاری، آبیاری، مواد گیاهی، طراحی گرافیکی، دانش اکولوژی و علوم جغرافیایی دارد.اوبا استفاده از اطلاعات خود در رابطه با پوشش‌های گیاهی و اصول طراحی، تنظیم، نظارت بر عملکرد و اجرای فضای سبز، به ایجاد و طراحی و اجرای فضای سبز شهری می‌پردازد.

وظایف مهندس فضای سبز
مهم‌ترین وظایف یک مهندس فضای سبز می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کاشت و پرورش گیاهان و درختان در حاشیه خیابان‌ها و میادین شهرها
 • طراحی و ایجاد فضای سبز و شهری، مناطق مسکونی، تجاری و اداری
 • محفاظت از تنوع گیاهی و محیط طبیعی هر منطقه
 • تجزیه و تحلیل گزارش‌های زیست محیطی
 • نظارت بر کاشت بذر، هرس درختان و سم‌پاشی و کوددهی
 • اجرای چمن‌کاری استادیوم‌ها و نظارت بر آن‌ها
 • طراحی و پیاده‌سازی فضاهای پارک جنگلی، کوهستانی و منطقه‌ای

تحصیلات و مهارت های مهندس فضای سبز

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته مهندس فضای سبز حداقل ۴ الی ۵ سال طول می‌کشد. پس از آن اگر تمایل دارید دانش بیشتری در این زمینه به‌ دست آورید، می‌توانید مدرک کارشناسی ارشد خود را در یکی از گرایش های مهندسی طراحی محیط زیست، معماری منظره، طراحی شهری، برنامه ریزی شهری بگیرید. همچنین می توانید با گذراندن دوره کارآموزی تحت نظر مهندس فضای سبز در شرکتی مشغول به کار شوید و مهارت‌های فنی خودتان را ارتقا دهید. با داشتن مدرک کارشناسی و گذراندن دوره کارآموزی می‌توانید مجوز کار خود را در یافت نمایید.
تسلط بر نرم‌افزارهایی مانند RETC ،Garden Planner ،OPTIWAT ،Cropwat 8 و نرم‌افزار اطلس گیاهان هم از دیگر مهارت هایی است که بهتر است مهندس فضای سبز داشته باشد.

مهندس فضای سبز برای استخدام شدن چه شرایطی باید داشته باشد؟

یک مهندس فضای سبز برای استخدام شدن باید دارای شرایط خاصی باشد که چند نمونه از آن را نام می بریم.

 • داشتن مدرک کارشناسی
 • آشنایی کامل با سخت و نرم افزارهای موجود در ارتباط با فضای سبز
 • خلاق بودن و اجرای طرح های مختلف بر روی انواع گل و گیاه
 • شناخت کامل در مورد خاک یک منطقه بومی و زیستی
 • آگاهی کامل در مورد شرایط جوی هوا و تناسب کاشت گیاه با این آب و هوا
 • آگاهی لازم در مورد اینکه آیا گیاه مورد نظر در یک منطقه رشد می کند یا خیر؟
 • توانایی بر طرف کردن مرداب و فضاهای این چنینی که پوشش گیاهی خود را از دست داده اند.
 • توانایی تحصیل در هنرستان و در رشته کشاورزی
 • خلاقیت بالا در زیبا سازی بوستان، پارک، فضای دانشگاه، مدرسه و …

موقعیت شغلی رشته مهندسی فضای سبز

با توجه به نیاز مبرم شهرها و روستاها به فضای سبز زیبا و مناسب با شرایط جوی، مشخص می‌ شود که استخدام مهندس فضای سبز آینده شغلی بسیار پر رونقی خواهد داشت و تعداد فارغ‌التحصیلان این رشته رو به افزایش است.
برای استخدام مهندس فضای سبز جایگاه های مختلفی قابل مشاهده است. از مهمترین مراکزی که یک مهندس طراح فضای سبز می تواند در آن استخدام شود می توان به طراحی فضای سبز در شهرداری و نظارت کامل بر روی اجرای این کار، طراحی فضای سبز برای بوستان و پارک، طراحی و اجرا در فضای سبز ویلا های شخصی، در بسیاری از مکان های تاریخی برای جذب بیشتر توریست از این مهندسان طراح استفاده می کنند.
از دیگر فرصت های شغلی به تدریس در هنرستان و در رشته کشاورزی می توانیم اشاره کنیم. همچنین در ارگان های دولتی مانند جهاد کشاورزی و مسکن و شهر سازی نیز برای مهندسین طراحی فضای سبز ایجاد شده است. 

بررسی بازار کار مهندس فضای سبز برای آقایان و خانم ها

یکی از مهمترین مواردی که حتما باید به آن دقت نمود، این است که تمایل شرکت‌ ها به استخدام نیروی آقا بیشتر است و هنوز این فرصت شغلی برای خانم ها در کشور ما جا افتاده نیست، اما با افزایش فرهنگ و آگاهی مردم این شغل برای خانم ها نیز با بهترین شرایط صورت پذیر خواهد بود. کافیست علاقه و پشتکار کافی را در این مسیر داشته باشید یک مهندس فضای سبز خانم به دلیل ریز بینی و زیبا نگری ذاتی که دارد می تواند بهترین مهندس فضای سبز شود.

سخن پایانی

یکی از دغدغه های مهم دانشجویان فضای سبز شرایط کاری و استخدام در این زمینه می باشد. این که بعد از کامل شدن آموزش و پایان تحصیلات در چه مکانی می توانند استخدام شوند. با توجه به نیاز همه سازمان های دولتی و خصوصی به فضای سبز بهترین فرصت های شغلی برای این گروه به وجود آمده است.
اگر شما نیز به عنوان کارجو دوست دارید وارد بازار کار این شغل شوید و از مزایا و حقوق مناسب برخوردار گردید حتما در میان آگهی های منتشر شده در کاریابی ایران استخدام به دنبال یک موقعیت مناسب با توجه به شرایط خود باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *