معرفی مشاغل
نماینده علمی یا مدرپ کیست؟ چه وظایفی دارد؟

نماینده علمی یا مدرپ کیست؟ چه وظایفی دارد؟

نماینده علمی که از آن با نام مدرپ نیز یاد می شود، یکی از مشاغل علمی موجود در سطح جامعه است. اصلی ترین وظیفه مدرپ فروش و بازاریابی محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی است.
نماینده علمی فردی است که وظیفه برقراری ارتباط بین شرکت و مخاطب را بر عهده دارد. مدرپ باید با استفاده از استراتژی های مختلف فروش و بازاریابی این رابطه را حفظ کند. همچنین معرفی محصولات جدید شرکت به جامعه مخاطبان بیزینس را برعهده دارد. نمایندگی شرکت باید به سوالات مخاطبان و مشتریان پاسخ دهد.
همچنین مدرپ مسئولیت دارد تا اطلاعات مشتریان را در رابطه با محصولات و خدمات شرکت افزایش دهد. ما در این مقاله قصد داریم که شما را با نمایندگی علمی و فرصت های شغلی بازاریاب و ویزیتور بیشتر آشنا کنیم.

ویژگی های نماینده علمی

نماینده علمی با توجه به فعالیتی که در شرکت انجام می دهد باید دارای روحیه پرشور و ذهنی خلاق و کنجکاو باشد. یک مدرپ خوب باید از نظر بازاریابی و فروش محصولات در سطح علمی بالایی باشد. همچنین باید بتواند به خوبی زمان را مدیریت کند و در مواقع لزوم باید بتواند نقش یک فروشنده خوب را ایفا کند. این شخص که در واقع نماینده علمی شرکت و مراکز متعدد است که باید در راستای تحقق اهداف شرکت پیگیر و پر تلاش باشد.

ویژگی‌ های کاری نماینده علمی

نماینده علمی در مسیر کاری خود تجربه های زیادی به دست می آورد. از جمله این تجربه ها عبارت است از سفر به مناطق مختلف به منظور بازاریابی محصولات. مدرپ در طول سفر هایی که دارد با جامعه پزشکی و مردم شهرها بیشتر آشنا می شود، همچنین به مرور روابط اجتماعی و عمومی خود را تقویت می کند.
نماینده علمی حداقل ۸ ساعت در روز کار می ‌کند. معمولاً شیفت کاری این فرد از ۹ صبح شروع می شود تا یک بعد از ظهر و از ۴ بعد از ظهر نیز تا ۸ شب. البته شیفت کاری مدرپ بسته به برنامه کاری هر شرکت متغیر است.
با توجه به رشد رشته پزشکی نیاز به نماینده علمی نیز بیشتر از قبل شده است؛ به همین جهت تقاضا برای استخدام نماینده علمی  افزایش یافته است به طوریکه شاهد رشد ۱٠درصدی در بحث استخدام نماینده علمی(med rep) بوده ایم.
صاحبان شرکت ها و مراکز درمانی و خدماتی به منظور جذب نماینده علمی آگهی های استخدامی خود را در سایت های معتبر به درج آگهی استخدام می پردازند. با ثبت آگهی های مدیران استخدام در سایت های کاریابی مجازی افراد رزومه خود را برای آنها ارسال می کنند. بعد از دریافت رزومه افراد توسط مدیران استخدام در صورت موافقت با این افراد تماس گرفته می ‌شود.
بنابراین در سال های آینده شاهد رشد بیش از پیش تقاضا برای استخدام رشته بازاریابی خواهیم بود.

وظایف نماینده علمی چیست؟

از جمله وظایف مهم مدرپ عبارتند از:

  • افزایش دانش و دایره های اطلاعاتی خود درباره تکنیک های فروش و بازاریابی
  • افزایش سطح اطلاعاتی خود درباره محصولات تولیدی کسب و کارهای متنوع
  • استفاده از استراتژی ‌های مختلف معرفی محصولات شرکت به داروساز ها و پزشکان متخصص
  • ملاقات با پزشکان و داروساز ها به منظور فروش محصولات شرکت
  • برقراری ارتباط اجتماعی خوب با مشتریان و جذب مشتریان احتمالی
  • استفاده از راهکارهای خوب برای تشویق افراد به خرید محصولات پزشکی و دارویی
  • جزئیات نگر بودن به منظور شناسایی نوآوری های جدید بازار پزشکی و داروسازی
  • سفر به شهرهای مختلف جهت معرفی و فروش محصولات شرکت
  • شناسایی مشتریان احتمالی و تمرکز بر روی آنها

شاید برای بیشتر کاربران این سوال پیش بیاید که با وجود این مسئولیت ‌ها آیا برای استخدام این رشته مهارت‌ های خاصی لازم است یا نه؟
باید بگویم که بله! فرد برای فعالیت در سمت نماینده علمی باید مهارت‌ های لازم جهت برقراری ارتباط با مشتریان، مذاکره و فروش را داشته باشد. یک مدرپ خوب باید بتواند زمان را به خوبی مدیریت کند. همچنین او باید مدرک لیسانس در رشته داروسازی پزشکی یا سایر رشته های مرتبط را داشته باشد.
بیشتر مدیران استخدام در هنگام استخدام رشته بازاریابی سابقه داشتن در زمینه نمایندگی را در اولویت قرار می دهند. تجربه نشان داده است افرادی که در این زمینه سابقه داشته باشند درصد موفقیت شرکت را بالا می برند.

مدرپ

شرایط کاری و درآمد نماینده علمی

اغلب شرکت ها حقوق را به صورت کمیسیونی و بر اساس درصدی از فروش پرداخت می کنند. بنابراین مهارت های ارتباطی قوی در درآمد مدرپ ها بسیار موثر واقع خواهد شد. نمایندگی علمی یک شغل چالش برانگیز و دشوار است اما با این حال درآمد عالی دارد.
امروزه با توجه به رشد روز افزون صنعت پزشکی و داروسازی موقعیت های شغلی مناسبی برای مدرپ ها وجود دارد. شرکت های پزشکی و مراکزی که در زمینه فروش دارو فعالیت می کنند، برای بازاریابی محصولات خود نیاز به استخدام مدرپ دارند. اگر شما نیز جزو افراد علاقمند به شغل نمایندگی علمی هستید، می توانید به کمک رزومه ساز آنلاین سایت ایران استخدام رزومه خود را به صورت رایگان طراحی کرده و برای موقعیت های شغلی مد نظرتان رزومه ارسال کنید.
همچنین ساعت کاری نمایندگان علمی بیشتر به صورت شناور است و حتی در برخی شرکت ها نیز امکان دور کاری نیز وجود دارد؛ با این حال ممکن است در برخی از موقعیت های شغلی ممکن است فزد برای چند روز به مسافرت کاری فرستاده شود.

نحوه استخدام مدرپ

خیلی از شرکت ها به هنگام استخدام نماینده علمی (med rep )وظایف مدرپ را با ویزیتور اشتباه می گیرند در حالی که اینگونه نیست و این دو شغل با هم تفاوت هایی دارند. مدرپ ها در فرایند فروش دخالت مستقیم ندارند و صرفاً مسئولیت آگاهی دادن به پزشکان و داروساز ها، معرفی محصولات جدید و کاربرد آنها و پاسخگویی به سوالات مشتریان را بر عهده دارند.
یک نماینده علمی باید بتواند مشتریان را با استفاده از روش های موثر قانع سازد تا بدین ترتیب افراد به استفاده از محصولات شرکت ترغیب شوند. اکنون به علت گسترش نقش فضای مجازی در زندگی افراد بیشتر استخدام ها به صورت مجازی انجام می شود. بدین ترتیب سایت های کاریابی مجازی محیط ارتباط بین کارفرما و افراد جویای کار است. به عبارت دیگر سایت های کاریابی به صورت مجازی نقش ارتباطی دارند.
ایران استخدام یکی از سایت های معتبر کاریابی است که امکانات خوبی را برای کاربران خود پیش بینی کرده است. شما می توانید به عنوان کارجو به این سایت مراجعه کنید و با سرچ استخدام نماینده علمی (med rep) در قسمت سرچ، آگهی‌های مرتبط را مشاهده کنید.

نتیجه‌گیری

نماینده علمی که نام دیگر آن مدرپ است، بازاریابی محصولات شرکت را بر عهده دارد. مدرپ به طور مستقیم در فروش محصولات نقش ندارد اما مسئولیت آگاهی بخشی به مشتریان و ترغیب آنها برای  خرید محصولات پزشکی و داروسازیی را بر عهده دارد.
نماینده علمی برای اینکه بتواند در شغل خود موفق شود باید در این حیطه کاری خود بسیار مطالعه کند و بدین ترتیب سطح اطلاعات و  تجربیات خود را بالا ببرد. در چند سال اخیر فرصت‌ های شغلی برای استخدام بازاریاب و ویزیتور افزایش چشمگیری داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *