• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

جراح ستون فقرات کیست؟

dr-bahaminattar

New member
اغلب جراحی‌های ستون فقرات، توسط هر دو جراح مغز و اعصاب و جراح ستون فقرات انجام می‌شود که هر دو می‌توانند جراحی باز و بسته ستون فقرات را انجام دهند. متخصص و جراح مغز و اعصاب نیز کار جراحی ستون فقرات را انجام می‌دهند. در کنار این تخصص، دانش ارتوپدی خود را نیز بالا می‌برند و با دوره‌های آموزشی تحت عنوان ستون فقرات، به عنوان متخصص یا جراح ستون فقرات شناخته شدند. یک جراح متخصص ستون فقرات معمولا به تشخیص اختلالات مربوط به مفاصل و استخوان‌های این ناحیه می‌پردازد. اختلالاتی همچون:

درد در ستون فقرات ناشی از دیسک کمر
آرتروز ستون فقرات
آسیب‌های استخوانی حین ورزش
ضربه و تومورهای استخوانی
آسیب‌های مربوط به دست و غیر طبیعی بودن آن
تعویض مفصل
آرتروز ستون فقرات را می‌توانید با علائمی همچون فتق یا درد مهره گردن یا پشت احساس کنید. در صورتی که میزان آن شدید باشد می‌تواند به عصب‌های ستون فقرات یا نخاع آسیب برساند یا احساس کرختی و بی‌حسی در پاها یا بازوهایتان به وجود بیاورد.

همچنین در برخی افراد مبتلا انجام کارهای روزانه به سختی همراه است و عملا گاهی علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با خود بیماری که شرایط جسمی او را درگیر کرده است، پیامدهای روحی و عاطفی این بیماری را نیز تجربه می‌کند. این احساس می‌تواند ناشی از ناتوانی خود فرد یا برخورد اطرافیان نسبت به او باشد.

در بین جراحان ستون فقرات، برخی از آن‌ها تنها کار جراحی روی ستون مهره‌ها (مانند دیسک کمر و دیسک گردن) را انجام می‌دهند و تعدادی از آن‌ها نیز روی مفاصل دیگری مثل لگن، زانو، شانه یا نواحی دیگر کار می‌کنند. اغلب در جراحی‌های مربوط به ستون فقرات، جراح مغز و اعصاب و جراح متخصص ستون فقرات با هم این کار را انجام می‌دهند. مگر در برخی از جراحی‌ها که در آن یکی از جراحان تخصص بیشتری داشته باشد مانند جراحی انحنای ستون مهره‌ها که توسط متخصص ستون فقرات انجام می‌شود.

عارضه‌های قابل درمان توسط متخصص ستون فقرات
متخصص ستون فقرات به درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها کمک می‌کند که شامل موارد زیر است:

  • سیاتیک و دردهای کمری
  • آسیب دیدگی‌های عضلانی و رباط
  • دیسک کمر
  • آسیب‌های مربوط به میوفاسیال یا نقاط ماشه‌ای
  • فیبرومیالژی
  • آسیب دیدگی نخاعی
  • اسپوندیلیت انکیلوزان
  • پوکی استخوان
بخش زیادی از سیستم عصبی عضلانی بدن در سیستم فقرات قرار گرفته است. در این شرایط یک متخصص ستون فقرات بعد از بررسی شرایط شما به توانبخشی یا تزریق برای درمان بیشتر دست می‌زند.
 
بالا