روانشناسی رنگ ها برگ برندها

saharh708

New member
اگر بگوییم برندها معروفیت خود را مدیون رنگ هایشان هستند، پر بیراه نگفتیم. همه ما وقتی اسم کوکا کولا را میشنویم رنگ قرمز در ذهنم پدیدار میشود. یا از سمتی دیگر وقتی یک قوطی قرمز نوشابه را در ذهن تصور میکنیم، نام کوکاکولا بر زبانمان جاری خواهد شد.


دیدن سیبی سیاه و سفید، حروف راه راهی به رنگ آبی، حرف انگلیسی M که بارنگ زرد نوشته شده باشد همه و همه ما را به برندهایی بزرگ در دنیا میرسانند.از ابتدای پیدایش نام های تجاری، رنگ ها نقش اساسی در توسعه برندها ایفا کرده اند.در واقع رنگ عنصر اصلی شناسایی و ارتباط با نام‌های تجاری است. این رنگ‌ها ما را در تشخیص و برقراری ارتباط با برند یاری می‌رسانند. در انتخاب استراتژی موثر و جامع برای برند، باید اهمیت رنگ را همواره در نظر داشت. اهمیت رنگ به مراتب چیزی بیش از جنبه زیباشناختی آن است. مشتریان با کمک رنگ اولین درک و شناخت از نام تجاری شما را کسب می‌نمایند و همین شناخت میزبانی برای برقراری ارتباطات آتی با نام تجاری خواهد بود. بنیان گذاران هر کسب و کاری در حین طراحی و انتخاب لوگوی برند خود، به فکر انتخاب رنگی ماندگار بوده اند. تقریبا هیچ برند شناخته شده ای نیست که رنگ در معروفیت آن نقش کم رنگی داشته باشد. شاید به جرات بتوان گفت که رنگ ها، شخصیت اجتماعی نام های تجاری را تشکیل داده اند.
در این مقاله سعی بر آن دارم که در سه بخش، روان شناسی رنگ ها را برای شما بازگو کنم. در بخش اول مقاله شما را دعوت میکنم که به تعدادی از پژوهش های مرتبط با " روان شناسی رنگ ها و برندها" توجه کنید. نتایج شگفت انگیز محققین این حوزه نشان داد که درصد زیادی از تفکرات ما در مورد برندسازی اشتباه است. با تشکر ویژه و فراوان از مجله درگی پیشنهاد میکنم نتایج زیر را مطالعه کنید .اگر میخواید برند خود را به صورت بنیادی و پرقدرت پایه ریزی کنید و رنگ متناسب با نام تجاری خود را انتخاب کنید، بخش اول این مقاله خیلی به شما کمک خواهد کرد:

  • محققان براساس مقاله ای با عنوان " تاثیر رنگ در بازاریابی" یافته اند که بالغ بر 90درصد قضاوت هایی که از سوی مصرف کنندگان درباره محصولات می شود، تنها بر اساس رنگ است. یعنی باید توجه داشته باشید که انتخاب نوع رنگ هم به محصول بستگی دارد.


  • با توجه به نقش مهم رنگ در برند، نتایج حاصل شده از مطالعه ای دیگر با عنوان " تاثیرات متقابل رنگ" نشان می دهد که رابطه بین رنگ و برند بر پایه تناسب درکِ رنگی است که در برند خاصی استفاده می شود. به عبارت دیگر برای اینکه رنگ برند مورد نظر خود به درستی انتخاب کنید باید به این سوال پاسخ دهید که آیا رنگ با آنچه که فروخته میشود تناسب دارد یا نه.


  • پژوهشی با عنوان "قرمزِ هیجان انگیز و آبی رقابتی" نیز تاثیر رنگ بر خرید را بر اساس چگونگی اثرگذاری مفهوم برند، تایید می‌کند. این بدان معنا است که رنگ باعث می شود مصرف کننده درباره وبژگی برند، قضاوت کند. مثلا تا به حال به این فکر کرده اید که اگر موتورهای هارلی دیویدسان، حس خوب و قدرتمندی را به موتورسوار نمی دادند، دیگر چه کسی می خواست آنها را بخرد؟


  • برخی دیگر از مطالعات نشان می‌دهند که مغز ما برندهای قابل شناسایی را ترجیح می دهد.حتی پیشنهاد شده که کسب‌و‌کارهای نوپا رنگی را برای لوگو انتخاب کنند که آنها را از سایر رقیبان خود متمایز سازد. مثلا اگر کلیه رقیبان از رنگ آبی در برند خود در زمینه کسب و کارتان استفاده می کنند، شما رنگ بنفش را انتخاب کنید.


  • بر اساس مطالعات محققان، زمانی که وقت انتخاب "صحیح ترین" رنگ می رسد، پیش بینی واکنش مصرف کننده به رنگ انتخابی که با محصول در تناسب باشد، بسیار مهم تر از خود رنگ است. بنابراین اگر مالکان کمپانی هارلی-دیویدسن (Harley-Davidson) می خواهند محصولی را تولید کنند که در مشتریان احساس قدرت کنند، باید پیش بینی کنند که محصولاتی با رنگ صورتی هرگز به فروش نخواهد رسید.

و ...... جنیفر آکر، استاد دانشگاه استنفورد، مطالعاتی را در زمینه‌ی وسعت ویژگی برند انجام داده و پنج اصل که نقش مهمی در شخصیت برند بازی می‌کند مورد بررسی قرار داده است. مطالعات دیگر نشان داده که واقعاً بین استفاده از رنگی خاص و برداشت مصرف‌کننده از ویژگی برند رابطه وجود دارد
همان طور که مشاهده کردید، رنگ ها نقش تاثیر گذاری در موفقیت برند ها ایفا میکنند در حالی که خیلی از شما دوستان احتمالا قبل از مطالعه این مقاله اعتقاد زیادی به به این تاثیر نداشتید...

پیشنهاد میکنم بخش دوم و سوم مقاله " روان شناسی رنگ ها؛ برگ برنده ی برندهای غول آسا" را نیز دنبال کنید...
منبع: همایش مدیریت
 
بالا