• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

عفونت های قارچی واژن چیست؟

tfoorooghi

New member

عفونت های مخمری (همچنین به عنوان کاندیدیاز شناخته می شود) عفونت های شایعی هستند که توسط مخمر کاندیدا آلبیکنس ، که نوعی قارچ است، ایجاد می شوند . عفونت های قارچی معمولاً در قسمت های گرم و مرطوب بدن مانند دهان و نواحی مرطوب پوست رخ می دهد.برای ارتباط با بهترین متخصص زنان در تهران اینجا کلیک کنید

عفونت مخمری در واژن به عنوان کاندیدیاز ولوواژینال (تلفظ: can-dih-DYE-uh-sis) شناخته می شود. عفونت های قارچی واژن در زنان جوان شایع است و بسیاری از آنها در برخی مواقع به این عفونت مبتلا می شوند. آنها یک STD (بیماری مقاربتی) نیستند.

علائم و نشانه های عفونت قارچی واژن چیست؟​

عفونت قارچی واژن می تواند باعث شود:

  • خارش و سوزش در واژن
  • قرمزی، تورم یا خارش فرج (چین های پوست خارج از واژن)
  • ترشح غلیظ و سفید رنگی که می تواند شبیه پنیر دلمه باشد و معمولاً بی بو است، اگرچه ممکن است بوی نان یا مخمر بدهد.
  • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن (ادرار کردن) یا در حین رابطه جنسی
اگر هر یک از این علائم را دارید، به پزشک یا متخصص زنان مراجعه کنید. به راحتی می توان علائم عفونت قارچی را با علائم برخی از بیماری های مقاربتی و سایر عفونت های واژن اشتباه گرفت. پزشک شما می تواند مطمئن شود که شما برای نوع مناسب عفونت درمان شده اید.

اگر عفونت مخمری واژینال دارید، پزشک می تواند درمان را برای رفع علائم و درمان سریع عفونت توصیه کند.

چه چیزی باعث عفونت قارچی واژن می شود؟​

وجود مقادیر کم کاندیدا روی پوست و داخل دهان، دستگاه گوارش و واژن طبیعی است. سیستم ایمنی سالم و برخی باکتری‌های «خوب» میزان آن را در بدن فرد تحت کنترل نگه می‌دارند.

اما مخمر در واژن گاهی اوقات می تواند "بیش از حد" رشد کند و منجر به علائم عفونت قارچی شود. استرس، بارداری و بیماری هایی که بر سیستم ایمنی تأثیر می گذارند ممکن است به مخمر اجازه تکثیر کنند. برخی از داروها، از جمله برخی از قرص های ضد بارداری و استروئیدها نیز همینطور هستند. اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید، مانند گلودرد استرپتوکوکی، آنتی بیوتیک ها می توانند باکتری های "خوب" را که به طور معمول مخمر را کنترل می کنند، از بین ببرند. اگر قند خون دختران بالا باشد، مخمر نیز می تواند رشد زیادی داشته باشد. دخترانی که دیابت کنترل نشده دارند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های قارچی هستند.

عفونت قارچی ممکن است برای هر دختری اتفاق بیفتد. بسیاری از دختران متوجه می شوند که به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از چرخه قاعدگی، تمایل دارند درست قبل از شروع قاعدگی ظاهر شوند . لباس‌هایی (به ویژه لباس‌های زیر) که تنگ یا از موادی مانند نایلون ساخته شده‌اند که گرما و رطوبت را به دام می‌اندازند، ممکن است عفونت‌های قارچی را بیشتر کنند. استفاده از محصولات بهداشتی معطر و دوش می تواند تعادل سالم باکتری ها را در واژن بر هم بزند و عفونت های قارچی را بیشتر کند.
 
بالا