۷ ویژگی که وب سایت شما نباید داشته باشد.

سایه

کاربر ويژه
Cafe_Naderi-nardebaan-20130826.jpgشاید شما هم با من موافق باشید که برخی از ماشین های کلاسیک دهه هفتاد میلادی به مراتب از ماشین های امروزی زیباترند. در مورد اساسیه منزل چه طور فکر می کنید؟ طرفدار دکوراسیون کلاسیک هستید یا بیشتر به سمت طراحی مدرن متمایل هستید؟


در خیابان جمهوری تهران درست پایین هتل نادری کافه و رستورانی است که سالیان سال بدون کوچکترین تغییری، حتی در پرسنل، کار می کند و عده زیادی آنجا را به عنوان انتخاب اول برای غذا خوردن انتخاب می کنند. کافه نادری محبوب است اما شاید مهمترین دلیل این انتخاب نه کیفیت غذا، بلکه فضای دلنشین و قدمت همه چیز در آنجا باشد. برخی از آنجا خاطره دارند و برخی دیگر فقط آنجا را دوست دارند.به هر دلیلی که باشد در مورد همه ما چیزهایی مربوط به گذشته وجود دارند که بسیار از آنها لذت می بریم و حس خوبی به ما می دهند. اما وقتی در مورد وب صحبت می کنیم این موضوع می تواند برای ما تبدیل به یک آفت شود. در این مطلب به هفت نکته می پردازیم که اگر در وب سایت شما وجود دارد به این معنی است که از قافله عقب مانده اید زیرا شما هنوز از آنها لذت می برید ولی مخاطبین شما نه.
ادامه مطلب را از دست ندهید.


هر چیز متحرک

این روزها استفاده از بنرهای متحرک و یا افکت های این چنینی بسیار کمتر شده است اما هنوز هم وب سایت های زیادی وجود دارند که از این افکت ها برای جلب توجه بازدید کنندگان استفاده می کنند. تفاوتی نمی کند که موضوع بنر شما چه قدر مهم است، این روش برای جلب توجه کاربران اصلا روش خوبی نیست. اگر قصد دارید توجه کاربران را به چیزی جلب کنید باید با جانمایی درست آن در صفحه به این هدف برسید. استفاده از تصاویر متحرک توجه کاربر را از محتوای اصلی منحرف می کند و یک روش نادرست است و اگر امروز چنین چیزی در وب سایت شما باشد باید هر چه زودتر روش تان را تغییر دهید.


استفاده نادرست از رنگ های عمومی

استفاده از رنگ ها بسیار مهم است و اگر شما در طراحی وب سایت خود از رنگ سازمانی و رنگی که با ماهیت کار شما متناسب باشد استفاده نکرده اید، الان زمان آن رسیده که به یک گرافیک و طراحی اختصاصی فکر کنید. استفاده از رنگ های پیش فرض برای لینک ها شاید ساده ترین راه باشد اما بهترین راه نیست. باید برای هاور کردن لینک ها از CSS کمک بگیرید و با رنگ و روشی شاخص، تفاوت در متن را به بازدیدکننده نشان دهید. از طرف دیگر استفاده از رنگ های براق که تناسبی با هم ندارند روی مخاطبین شما تاثیر منفی خواهد داشت و استفاده از آنها چشم مخاطب را آزرده می کنند.


فونت های معمولی

امروز با استفاده از دستور fontface در CSS و Google Web Fonts این امکان وجود دارد که از دایره تنگ فونت های مناسب برای وب خارج شویم و متناسب با ماهیت وب سایت و محتوا از فونت های دیگری استفاده کنیم. شاید زمان آن رسیده باشد که همه فونت ها Tohoma و Arial نباشند و با امکانات امروز کمی بیشتر به تایپوگرافی وب سایت ها پرداخته شود.استفاده از Table

در گذشته مرسوم بود که برای طراحی صفحات وب از Table استفاده می شد اما امروز دیگر زمان استفاده از آنها گذشته است. در CSS جانمایی ها را Div ها عهده دارند و تعریف اندازه و سایر مشخصات نیز برای آنها، به سادگی با تعریف کلاس ها قابل انجام است. علاوه بر این فریم ورک های متعددی وجود دارند که طراحی با سی اس را به مراتب برای شما ساده تر کرده اند. که به عنوان یکی از معروف ترین آنها می توان به گرید ۹۶۰ اشاره کرد.استفاده از عکس برای جایی که می شود از CSS استفاده کرد

استفاده از css روش غالب برای طراحی وب سایت ها است و در واقع به همین دلیل بوده است که تا امروز پیشرفت سی اس اس در جهت تکمیل این فرآیند و هماهنگی با طراحان بوده است. اگر قصد پیاده سازی تایپوگرافی را در وب سایت خود را دارید و یا یک طرح ویژه برای پس زمینه در نظر دارید باید تا جای امکان از css استفاده کنید و از عکس ها دورری کنید. سایه ها و افکت ها نباید شما را به استفاده بیشتر از عکس ها متمایل کنند. تا جای ممکن باید طراحی موجود را با سی اس اس پیاده سازی کنید.


استفاده نشدن از سی اس اس و امکاناتی که در اختیارتان می گذارد

استفاده از سی اس اس به جای عکس باعث افزایش سرعت بارگذاری صفحات شما می شود. زمانی که شما از تکنیک های سی اس اس برای طراحی صفحات بهره برده باشید علاوه بر اینکه صفحات سریع تر لود می شوند، اگر در زمان بارگذاری صفحه به صورت کامل لود نشد، کاربر با یک فضای خالی و یا صفحه ای کاملا به هم ریخته روبرو نخواهد شد. با استفاده از سی اس اس شما تغییراتی را در وب سایت خود به وجود می آورید که یک کاریر عادی که تفاوت مارژین و پدینگ را نمی داند هم تفاوت را احساس خواهد کرد. طراحی یک وب سایت کاربر پسند با ابزارهایی که امروز در اختیار شما هستند به مراتب ساده تر شده است. اینکه شما برای پیاده سازی جزئیات از سی اس اس کمک گرفته اید و یا ترجیح داده اید با یک عکس موضوع را حل و فصل کنید سطح کار شما را به شدت تغییر می دهد.استفاده از لوگو و عکس ها بدون Transparency

زمانی که وارد یک وب سایت می شوید و با یک لوگوی بی کیفیت در بالای سایت روبرو می شوید و یا به نظر می رسد که همه چیز طراحی شده و در نهایت لوگو در در دقیقه نود بالای سایت گذاشته اند چه حسی به شما دست می دهد؟ اینکه شما از تصاویر باکیفیت و خاص خود استفاده کنید و برای لوگوی نیز یک طراحی با رنگ متناسب با زمینه سایت داشته باشید بسیار حیاتی است و باید به آن دقت کنید. بهتر است برای لوگو از تصاویر PNG یا GIF ترنسپرنت به جای فرمت JPEG با یک زمینه سفید، استفاده کنید.اگر شما در وب سایت خود به افراد، خدماتی را معرفی و ارائه کرده اید، به روز نگه داشتن ظاهر وب سایت بسیار اهمیت دارد، زیرا اولین قضاوت مخاطبین از کیفیت کار، با ورود به وب سایت شما شکل می گیرد.
اگر هر یک از موارد بالا در وب سایت شما رعایت نشده است، شاید بهتر باشد به رفع آنها و یا طراحی مجدد وب سایت تان فکر کنید.


منبع:سایت نردبان
 
آخرین ویرایش:
بالا