» با ۲۰ میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟

.River.

کاربر ويژه
بانکیا: زمانی که محمود احمدی نژاد، دولت نهم را تحویل گرفت قیمت پراید در حول و حوش ۷میلیون تومان نوسان می‌کرد اما ناگهان درست زمانی که وی باید دولت را تحویل دهد، قیمت پراید ارزان قیمت‌ترین خودروی داخلی به ۲۰ میلیون تومان رسیده است؛ یعنی افزایشی ۳ برابری.
به گزارش بانکداری ایران (بانکیا) به نقل از افکارنیوز، همین گران شدن ناگهانی خودرو در اواخر سال ۹۱، باعث شد تا خیلی از افرادی که قصد خرید سمند یا سایر خودروهای ساخت داخل را داشتند از قافله عقب بمانند و دستشان از خرید خودروهای صفر داخلی کوتاه بماند.

در حال حاضر کسی که ۲۰میلیون تومان برای خرید خودرو پس انداز کرده باشد، گرچه فقط برای صفر سواری انتخابی جز پراید ندارد، اما با این حال می‌تواند از خرید خودروی صفر منصرف شود و به خودروهای دست دوم و دست چندم روی آورد.

MVM از نوع ۱۱۰ آن، یکی از گزینه‌های پیش رو برای خرید یک خودروی دست دوم زیر ۲۰ میلیون تومانی است. برای مثال مدل ۹۱ این خودرو، در حدود ۱۵ میلیون تومان در بازار مبادله می‌شود. مدل ۸۶ تا ۸۷ این خودرو نیز در حدود ۱۱ تا ۱۲میلیون تومان قیمت دارد.

درحالیکه پراید ۱۳۱SL در سال ۹۰ در بالاترین حالت ۱۰میلیون تومان قیمت داشت که اکنون قیمت این خودروی ساخت سال ۹۰ به قیمت ۱۳میلیون تومان به فروش می‌رسد. قیمت مدل SX این پراید نیز اگر در سال ۹۰ ساخته شده باشد، در حدود ۱۲ تا ۱۳میلیون تومان است.

اگر با بودجه کمتر از ۱۰میلیون تومان قصد پراید سواری دارید بهتر است به سراغ دست دوم‌های صبا و ۱۴۱ بروید. پراید ۱۴۱ مدل سال ۸۲، ۷میلیون و ۴۰۰هزار تومان تعیین شده است. این در حالیست که قیمت مدل‌های سال ۸۶ این خودرو تا ۱۰ میلیون تومان نیز می‌رسند.

با بودجه ۶ میلیون تومان نیز می‌توانید پرایدی را برای سوار شدن بخرید اما برای این کار باید به سراغ مدل‌های دهه هفتاد پراید بروید تا با ۵ یا ۶ میلیون تومان سوار پرایدهای سال ۷۸ یا ما قبل آن شوید.

پراید‌های صندوق دار صبا اگر برای سال ۸۳ یا ۸۴ باشد در حدود ۶ تا ۷.۵ میلیون تومان قیمت دارند و اگر مجهز به رینگو سیستم نیز باشند قیمت آنها به ۹میلیون تومان نیز خواهد رسید.

پژو یکی دیگر از پرمتقاضیان بازار خودروست. دست دوم‌های پژو بسته به اینکه مدلش چه باشد، قیمت‌های متفاوتی دارد. به طور مثال در حالی که پژ و ۲۰۶ سال ۸۴ در حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان قیمت دارند که این میزان برای پژو GLX۴۰۵ سال ۸۵ در حدود ۱۴ تا ۱۶میلیون تومان نوسان می‌کند. مدل‌های ۸۸ تا ۹۰ پژو ۴۰۵، دست کمی از قیمت پراید صفر یعنی ۲۰ میلیون تومان ندارند. اگر ۲۰ میلیون تومان بودجه دارید، پژوهای ۴۰۵ سالم مدل ۸۸ تا ۹۰ یا اوایل ۹۱، می‌تواند گزینه خوبی باشد.

اگر در جستجوی ۲۰۶ های دست دوم نیز هستید باید بگوییم با بودجه کمتر از ۲۰میلیون تومان، برای خرید ۲۰۶های ساخته شده تا سال ۸۶ گزینه‌های زیادی را خواهید داشت که البته اکثر آنها قیمتی بالاتر از ۱۰میلیون تومان دارند. البته با کمی جستجوی بیشتر ۲۰۶ها سالمی که در سال ۸۸ ساخته شده باشد را می‌توانید بیابید.

برای طرفداران پژو پارس نیز که در بیشترین حالت ۲۰ میلیون تومان بودجه دارند توصیه می‌شود به سراغ پژو پارس‌های ساخت مدل ۸۶ و ماقبل آن بروند. درحالیکه پژو پرشیا ساخت سال ۸۶ به قیمت ۲۰میلیون تومان به فروش می‌رسد که این میزان برای مدل سال ۸۴ این خودرو در دامنه ۱۷ تا ۱۸میلیون تومان در نوسان است.

دوو سی یلو از دیگر خودروهایی است که با بودجه کمتر از ۲۰میلیون تومان قابل خریداری است. مدل های ۸۱ سی یلو، از ۱۲ تا ۲۰ میلیون تومان قیمت دارند.

یافتن ریوی زیر ۲۰ میلیون تومان سخت است اما غیر ممکن نیست. به طور مثال یک دستگاه ریوی مدل ۸۴ ۱۶میلیون تومان قیمت دارد و مدل ۸۶ آن نیز تا ۲۰میلیون تومان می‌رسد.

سمندها نیز بسته به نوع مدلشان قیمت‌های متفاوتی دارند. خرید سمند با ۲۰میلیون تومان غیرقابل تصور نیست. برای خرید یک دستگاه سمند ال ایکس سال ۸۷، کافیست در حدود ۱۷ تا ۱۸میلیون تومان هزینه کنید. مدل سال ۹۰ این خودرو نیز در حدود ۲۰میلیون تومان مبادله می‌شود. سمندهای قدیمی تر نیز درحالی ارزان‌تر هستند که قیمت آنها کمتر از ۱۰میلیون تومان نیست. یک دستگاه سمند ایکس ۷ ساخت سال ۸۳، به قیمت ۱۰ میلیون تومان آگهی شده است و مدل ۸۵ این نوع سمند حتی به ۱۵میلیون تومان نیز می‌رسد.

 
بالا