• توجه: در صورتی که از کاربران قدیمی ایران انجمن هستید و امکان ورود به سایت را ندارید، میتوانید با آیدی altin_admin@ در تلگرام تماس حاصل نمایید.

تست فنی BMWZ4 کوپه در تهران

ناهید

متخصص بخش
: زمانی که کمپانی BMW اولین مدل از سری Z را با نام Z1 و در سال 1988 معرفی کرد، با واکنش هایی منفی از سوی طرفداران و کارشناسان خودرو مواجه شد. بخش هایی از بدنه این خودرو از قطعات پلاستیکی ساخته شده بود و مالک خودرو می توانست قسمت هایی ازجمله درها و آینه ها را از بدنه جدا کرده و یا دوباره به آن متصل سازد!اما طراحی متفاوت و نامتعارف این خودرو، چیزی نبود که از یک ب.ام.و انتظار می رفت و همین امر موجب شد که تولید این مدل، با تعداد محدودی پایان یابد. مدل Z4 در سال 2006 تولید شد که حرف های زیادی برای گفتن داشت. خودرویی که در تصویر مشاهده می فرمایید، تنها Z4 کوپه مدل 2008 در کشور بوده که به صورت گذرموقت در تهران تردد می کند.طراحی خارجی و داخلی

کمپانی ب.ام.و برای طراحی این کوپه، فاکتورهای مختلفی از سنت گرایی و مدرنیته را باهم تلفیق کرده است تا در نهایت چهره ای اصیل و پویا را خلق کند. بدنه Z4 متشکل از خطوط سیال و زوایایی ملایم بوده که بازی نور روی آنها، بسیار دلربا است. در امتداد ستون A نیز، خطی برجسته، لگوی BMW را روی گلگیرهای جلو قطع کرده و نهایتا در برخورد با راس فلاپهای جانبی، محور می شود.

این سبک از طراحی و به خصوص محل قرارگیری اتاق خودرو در انتهای بدنه، شما را به یاد خودروهای کلاسیک می اندازد. اما هنگامی که از نمای عقب به Z4 می نگرید، دیگر خبری از سنت گرایی نیست و کاملا با یک اتومبیل اسپورت و مدرن رو به رو می شوید که پف گلگیرهای آن به همراه فرم متفاوت چراغ های عقب و سراگزوزهای دوبل استیل، توجه شما را به خود جلب کرده و با زبان بی زبانی، ویژگی های اسپورت خودرو را بیان می کنند!

تردد Z4 در خیابان ها و عبورش از میان خودروها، به علت برخورداری از ارتفاع کم، عرض زیاد و همچنین طول زیاد کاپوتش مانند حرکت سریع یک خزنده بوده که بسیار جلب توجه می کند. رینگ های پنج پره دوبل و آلومینیومی خودروی مورد آزمایش، یکی از تجهیزات سفارشی Z4 کوپه است که ابعاد آن در مقایسه با بدنه، کمی بزرگ به نظر می رسند.پس از بررسی طراحی خارجی Z4، وسوسه شدیم که هرچه زودتر درهای آن را باز کرده و در کابین آن، پای بگذاریم. کابینی پوشیده از چرم طبیعی کرم رنگ و تزئینات آلومینیومی که به رغم کوچک بودن، بازهم دلباز به نظر می رسد. کیفیت قطعات و مونتاژ آ«ها نیز مانند دیگر تولیدات ب.ام.و، رضایت بخش است هرچند که جنس قطعات آلومینیومی، آنچنان که از یک ب.ام.و انتظار می رود قابل تحسین نیست در نمونه مورد بررسی، بخش اعظمی از داشبورد به همراه دستگیره های در و بخش هایی از سردنده و غربیلک فرمان، از جنس آلومینیوم بودند که این امر، فضای کابین را اسپورت و مدرن، جلوه می داد و این درحالی است که مدل های دارای تزئینات چوبی، فضایی کلاسیک را به نمایش می گذارند.

اولین چیزی که روی داشبورد. توجه شما را به خود جلب می کند، نمایشگر مرکزی جمع شونده است که در اواسط سال های تولید این نسل از Z4 به عنوان یک آپشن در لیست تجهیزات آن ظاهر شد و دارای قابلیت نمایش تلویزیون و مسیریاب است. در نگاه اول، ابعاد غربیلک فرمان چرمی برای یک اتومبیل کوپه اسپورت، کمی بزرگ به نظر می رسد اما با در دست گرفتن آن متوجه می شوید که بسیار خوش دست و اصولی طراحی شده است.رانندگی

در این خودرو خبری از سامانه Key Less Go نبوده و با چرخاندن سوئیس Z4 در جایگاه START، پیشرانه آن با زوزه ای گوش نواز روشن می شود. با اولین نگاه به سمت جلو، نوک کاپوت را در فاصله ای نسبتا دور از خود می یابید که این ویژگی، احساس صلابت و قدرت را در سواری با Z4 به شما القا می کند. ضمن اینکه مشاهده نوک این کاپوت طویل، هدایت Z4 را در ترافیک های شهری، برای شما آسان می سازد. با اولین اشاره به پدال گاز، متوجه واکنش سریع پیشرانه می شوید و اگر کمی فشار پا را روی پدال افزایش دهید، Z4 با زوزه ای رعب آور از جا کنده شده و به یک موجود بی رحیم تبدیل می شود!

پیشرانه 6 سیلندر این خودرو از نوع خطی و به حجم 3 لیتر است و بارها به عنوان موتور برگزیده سال از نظر عملکرد و کارایی انتخاب شده است. این پیشرانه توانمند قادر است قدرتی برابر 265 اسب بخار را به همراه گشتاوری معادل 315 نیوتن متر، برای Z4 به ارمغان آورد و ناگفته نماند که سطح استاندارد این پیشرانه، یورو چهار است. Z4 کوپه می تواند در مدت زمان 7/5 ثانیه از حالت سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت دست یابد. فرمان Z4 کاملا در دستان شما تسخیر شده و نسبت به کوچک ترین حرکت، سریعا عکس العمل مناسب را نشان می دهد تا هیچ گاه با نافرمانی و آشفتگی در سرعت های بالا مواجه نشوید.مرکز ثقل Z4 در انتهای بدنه و تقریبا در بالای اکسل عقب است اما تقسیم وزن مناسب آن به همراه سیستم تعلیق خشک و اسپورت، فاصله ناچیز کف خودرو تا سطح زمین و همچنین حالت عریض و خوابیده خودرو، عواملی هستند که Z4 را در بهترین شرایط پایداری بر سطح مسیر حفظ می کنند. صدای جذاب پیشرانه و منبع اگزوز Z4، همواره در داخل اتاق شنیده می شود و شما را وسوسه می کند تا هر لحظه فشار پای خود را روی پدال گاز افزایش داده و از بازی عقربه های روی صفحه کیلومتر شمار، لذت ببرید!

میدان دید برای قسمت عقب Z4 کمی محدود است اما ابعاد کوچک بدنه موجب می شود که پارک کردن با این خودرو، به رغم برخورداری از کاپوتی کشیده، خیلی سخت نباشد. ب.ام.و Z4 دارای طول، عرض و ارتفاعی به ترتیب برابر 4028، 1753 و 1277 میلی متر است و به طور میانگین 6/8 لیتر بنزین را در هر 100 کیلومتر می سوزاند که این رقم باتوجه به حجم 55 لیتری مخزن سوختش، مناسب به نظر می رسد. از لحاظ ایمنی باید بگوییم که Z4 در آزمایش های انجام شده توسط موسسه Euro Ncap، توانست از مجموع پنج ستاره، چهار ستاره تصادف از جلو و سه ستاره در تصادف از کنار را کسب کند.
 
بالا