تفاوت‌های میان جوهرهای رنگدانه‌ای پودری و رنگدانه‌ای مایع

گل همیشه بهار

متخصص بخش اینترنت
جوهر Pigment و Dye، هردو از موادی هستند که با ترکیب های خاص، به مواد دیگر، رنگ می بخشند.
این دو نوع جوهر از انواع رایج، در استفاده از چاپگر ها می باشند. تفاوت های این دو ماده با یکدیگر باعث می شود تا جایگاه و کاربری آنها نیز با یکدیگر متفاوت باشند.مزایای جوهر های Pigment

مقاومت در برابر آب
آب می تواند یکی از دشمنان اصلی عکس ها و اسناد به چاپ رسیده باشد. از آنجایی که جوهرهای مبتنی بر Dye، به راحتی در آب حل می شوند، در هنگام تماس با آب درهم می شکنند و تجزیه می شوند و با رقیق شدن، تمام تصویر از بین می رود.

اما جوهر های Pigment با ایجاد یک لایه محافظ در برابر آب، مقامت بیشتری در برابر آب و رطوبت نشان می دهند. هرچند که باز هم توصیه کارشناسان بر این است که محتوای چاپ شده خود را برای نگهداری به بهترین شکل، به دور از تماس با آب نگاه دارید. البته این مقاومت در برابر حل شدن، تنها مختص به آب نیست. جوهر های Pigment در برابر بسیاری از حلال ها، مقاوم هستند.

پایداری رنگ
جوهر های Pigment می توانند برای مدت طولانی، رنگ خود را حفظ کنند و مقاومت بسیار بیشتری در برابر محو و کمرنگ شدن نشان دهند، حتی در هنگامی که تصاویر چاپ شده خود را در برابر نور مستقیم آفتاب یا دیگر منابع نوری آسیب زننده قرار دهید.

البته همچنان پیشنهاد کارشناسان بر این است که برای طول عمر بیشتر تصاویر، کاربران تصاویر چاپ شده خود را به دور از نور آفتاب نگاه دارند. در نقطه مقابل، هنگام استفاده از جوهر های مبتنی بر Dye، پس از پیاده شدن روی کاغذ، پس از مدتی شاید شاهد تغییر تونالیته در برخی از رنگ ها باشیم. این در حالی است که اگر تصاویر چاپ شده خود را در بهترین مکان و شرایط قرار دهید، باز هم از این تهدید در امان نخواهید بود.

برخی از جوهر های Pigment در "شرایط موزه ای"۱ که شامل نور درخور محیط موزه و قواعد خاص محیطی می شوند، حتی تا ۲۰۰ سال نیز بدون تغییر باقی خواهند ماند.

کیفیت ماندگار
برخی از جوهر های Pigment با ویژگی "Archival Quality" عرضه می شوند.
این دسته از جوهر ها ماندگاری بسیار بالاتری دارند و برای کاربرانی که قصد فروش عکس های چاپ شده و یا قصد بایگانی کردن اسناد خود را دارند می تواند مناسب باشد.


مزایای جوهر های Dye؛
طیف وسیع رنگ ها
اما جوهر های مبتنی بر Dye نیز برتری هایی نسبت به دسته مقابل دارند. با استفاده از جوهر های Dye می توان به رنگ های بیشتری دست پیدا کرد.

طیف رنگ ها در این دسته از جوهر ها بیشتر است. به طوریکه، برای مثال، شاید رنگ مشکی جوهر های Pigment کمی کمرنگ تر از جوهر های مبتنی بر Dye باشد و شما با استفاده از جوهر های Dye به عمق بیشتری از رنگ دست پیدا کنید. از همین رو برای چاپ تصاویری که در آن طیف رنگ ها بسیار حائز اهمیت می باشد، بهتر است از جوهر های Dye استفاده شود.

عمق و طیف بیشتر رنگ ها در جوهر های Dye، برتری ویژه ای به این دسته از جوهر ها بخشیده است.

قیمت ارزان
از دیگر ویژگی های جوهر های Dye، ارزان تر بودن آن نسبت به جوهر های Pigment است. قیمت ارزان نیازی به توضیح اضافه نخواهد داشت.

کمپانی اپسون به عنوان تولید کننده برتر چاپگر در سرتاسر جهان، در چاپگر های خود، با توجه به گروه هدف مشتریان مربوط به یک محصول، از هر دو دسته جوهر استفاده می کند. این کمپانی معمولاً برای دستیابی به طیف گسترده رنگ، در چاپگر های ۶ رنگ خود از جوهر مبتنی بر Dye استفاده می کند، در حالی که در چاپگر های ۴ رنگ معمولاً از جوهر های Pigment بهره می برد.

در چاپگر های سری "L" اپسون که در حال حاضر در بازار ایران وجود دارد از جوهر های Dye استفاده شده است. این چاپگر های جوهر افشان رنگی، کیفیت فوق العاده ای از چاپ را همراه با تونالیته و عمق وسیع تری از رنگ ها را در اختیار شما می گذارند.
اخیراً این کمپانی چاپگر های تک رنگ سری "WorkForce M" را هم روانه بازار کرده است. این چاپگر ها که برای چاپ متون و اسناد خانگی و اداری بسیار مناسب هستند، با جوهر های Pigment عرضه می شوند تا ماندگاری و مقاومت در برابر انواع مایعات فراهم آید. اثربخشی این جوهر ها در چاپگر های سری "M"، چاپی بدون رنگ و رو رفتگی، ضد آب و لکه را به دنبال خواهد داشت.

از همین رو، قبل از تهیه یک چاپگر و هنگام تحقیق در رابطه محصول متناسب با کاربری تان، به نوع جوهر نیز توجه داشته باشید.
محصولات اپسون در بازار های معتبر کشور با گارانتی آواژنگ عرضه می شوند.
 
بالا